Otopark Epoksi Zemin Kaplama

Otopark Epoksi Kaplama

Otopark epoksi kaplama sistemleri, dayanıklılık ve uzun ömürlü kullanımları ile öne çıkan zemin kaplama işlemidir. Epoksi kaplamaların genel özelliklerinden faydalanılan bu türde, otoparklar için kullanım avantajı sağlayan birçok unsur vardır.

Otoparklar zemin itibari ile uzun vadede baskıya maruz kalır. Devamlı araç geçişinin olması, zeminin yoğun trafiğe karşı dayanıklı olmasını gerektirmektedir. Tabi trafik yoğunluğu haricinde araç yükünden kaynaklı gelecek darbelere karşı da aynı dayanıklılık söz konusu olmalıdır.

Otopark içerisinde özellikle araç lastikleri ve insan trafiğinin verdiği devamlı zarar zeminde bozulmalara sebep olmaktadır. Eğer zemin etüdü bu konuda dayanıklı değilse bu aşınım kısa sürede gerçekleşir ve devamlı tadilat gerektirir. Otopark gibi alanlarda devamlı bakım ve onarıma gidilmesi alan sahipleri için ekstra maliyet kullanıcılar için ise oldukça can sıkıcı tabloların ortaya çıkması demektir.

İşte zemin kaplama olarak otoparklarda kullanılan bu ürünler, belirli özellikleri ile öne çıkarlar. Otoparklar için tercih edilmesini sağlayan bazı özellikler şu şekilde sıralanabilir:

Otopark Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri

Otopark epoksi kaplama, diğer alanlara oranla oldukça yoğun baskı altında olan bir alanı kaplamak için kullanılmaktadır. Kapalı otoparklar için en önemli hususlardan birisi kesinlikle araçlara ait bölmelerin olmasıdır. Araç park alanları için boyanabilir ve karanlıkta dahi belirgin bir alana sahip yüzey olması gerekmektedir. Sürücüler için uyarı niteliğinde yer alan işaretlerin belirgin olması otoparklar için oldukça önemlidir.

Epoksi zemin kaplamalar, parlak yüzeyleri sayesinde kapalı alan olması rağmen otoparklarda kullanım kolaylığı sağlar. Renkli çizilen çizgilerin hizaları net ve anlaşılır şekilde olmalıdır. Epoksi bu konuda otopark alanı için en uygun kullanıma sahiptir.

Epoksi zemin kaplama ürünleri en bariz özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Epoksi zeminler kaymaz yapışmaz yüzeye sahiptirler.
  • Sesi absorbe ederler. Bu özellikleri sayesinde özellikle kapalı otoparklarda meydana gelecek yüksek sese karşı önlem alınmaktadır. Araçların lastik seslerini dağıtmaz ve alanda araç-insan trafiği konusunda sessizliğin korunmasını sağlar.
  • Epoksi yer kaplama ürünleri, oldukça dayanıklı yapıya sahiptirler. Araç trafiği ve insan trafiği karşısında dirençli olması uzun yıllar kullanılmasını sağlar. Uzun ömürlü yapıya sahip bu yüzey kaplamalar bakım ve onarım maliyetini düşürmektedir.
  • Otopark içerisinde daima temiz zeminler gereklidir. Epoksi zeminlerin kolay temizlenebilme özelliği araç park alanlarının da özenli ve temiz durmasını sağlayacaktır.
  • Epoksi zemin kaplamalar kaymaz yüzeye sahiptir. Bu sayede otoparklarda araçların hareket kabiliyetini engellemeden rahatça hareket etmeleri sağlanır.
  • Otoparklar için ön görülen çizgiler uzun süre kullanılabilir ve görülür vaziyette olmalıdır. Hal böyle olunca belirgin işaret kullanıma en uygun yüzey epoksilerden oluşmaktadır. Epoksinin renklendirilmesi ile kalıcı çizgiler oluşturulmaktadır. Bu sayede araçların park alan çizgileri kalıcı şekilde belirlenmiş olmaktadır.

Otopark Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Otopark epoksi kaplama fiyatları diğer epoksi türlerinde olduğu gibi tamamen alanın genişliğine bağlıdır. Otoparklarda açık ya da kapalı alan fark etmeksizin kullanılan epoksi için fiyatta belirleyici olan ilk etken alan genişliğidir. Alan genişledikçe m2 fiyat aralığı düşecektir. Epoksi birim fiyatı belirlenirken öncelikle alan iyi tanınmalıdır. Özellikle otoparklarda zemin kalınlığı çok önemlidir. Zeminin gereğinden fazla ince olması kısa sürede aşınmaya sebep olur. Fazla kalın olması ise yüzeyde kullanılabilirliği etkilemektedir. Bununla beraber otopark yüzeyinin kesinlikle düz bir zemine sahip olması gerekmektedir. Epoksi ustası öncelikle zemine tesfiye şapı atılıp atılmayacağına karar verir. Sonrasında epoksi kaplama için kullanılacak malzemelerin miktarını belirler. Kullanılan malzemenin kalite sınıfı, türü ve yapılacak işçilik fiyata dahil edilir. Açık otopark ve kapalı otopark için kullanılacak epoksi fiyatı hesaplanırken m2 birim fiyatı baz alınır.

Hızlı iletişim
  • 0216 398 71 94
  • 0532 246 37 75
  • info@zeminboyasi.net
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.
Hızlı iletişim